Tüketicinin korunması hakkında kanun kapsamında, tüketici mahkemelerinde görülen uyuşmazlıklarda dava açılmadan önce arabulucuya başvurulmuş olması dava şartı olarak düzenlenmiştir.

Tüketici hukuku bakımından önemli olan tüketicinin yaşadığı uyuşmazlığın en etkili en kolay en çabuk ve en ucuz yöntemle çözüme kavuşturulmasıdır.

Bu anlamda tüketicinin kural olarak işlemin zayıf tarafı olduğu gerçeği unutulmadan ve bu çerçevede tedbir alınarak gerçekleştirilecek arabuluculuk süreçleriyle, Tarafların memnuniyeti yüksek çözüme kavuşturulması mümkündür. Bu kapsamda kusurlu ve ayıplı ürün ve hizmetten kaynaklı tazminat ve alacak davalarınız; eser sözleşmelerinden kaynaklı talepleriniz; taşıma sözleşmelerinden, sigorta sözleşmelerinden vekâlet ve bankacılık sözleşmelerinden kaynaklı uyuşmazlıklarınızın çözümü ve/veya uyuşmazlığınızın Arabuluculuğa uygun olup olmadığını öğrenmek için Arabuluculuk Merkezlerine başvurabilirsiniz.

MEDİASİ BLOG

BİZ SİZİ ARAYALIM

Formu Doldurun. Biz Sizi Arayalım.

Gizlilik Politikasındaki, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında yapılan aydınlatma çerçevesinde, 6325 sayılı Arabuluculuk Kanunu kapsamında Arabuluculuk faaliyetinin başlatılması , yürütülmesi ve taraflarla iletişi kurabilmek için paylaşmış olduğunuz kişisel verileriniz işlenecektir.Detaylı Bilgi ve Haklarınız için Gizlilik Politikası sayfasını ziyaret ebilirsiniz.