Arabuluculuk faaliyeti sonucunda tarafların anlaşmaya varması halinde ise, anlaşılan hususların kapsamı taraflarca belirlenir ve anlaşma belgesi düzenlenmek istenirse bu belge taraflar ve arabulucu tarafından imzalanır.

Bu anlaşmaya, yetkili sulh hukuk mahkemesi uyarınca icra edilebilirlik şerhi (order for enforcement) verilmesi suretiyle ilam niteliğinde belge özelliği kazandırılması mümkündür.

2. Ancak önemle belirtmek gerekir ki, 7036 sayılı Kanun'un 24. maddesi ile 6325 sayılı Kanun'un 18. maddesine eklenen 4. fıkra uyarınca taraflar ve avukatları ile arabulucunun birlikte imzaladıkları anlaşma belgesi, icra edilebilirlik şerhi aranmaksızın ilam niteliğinde belge niteliğini haiz olacaktır.

İlam niteliğinde belge sayılmanın icra hukukundaki sonucu, söz konusu anlaşma belgesine dayanarak ilamlı icraya konu edilebilmesidir.

MEDİASİ BLOG

BİZ SİZİ ARAYALIM

Formu Doldurun. Biz Sizi Arayalım.

Gizlilik Politikasındaki, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında yapılan aydınlatma çerçevesinde, 6325 sayılı Arabuluculuk Kanunu kapsamında Arabuluculuk faaliyetinin başlatılması , yürütülmesi ve taraflarla iletişi kurabilmek için paylaşmış olduğunuz kişisel verileriniz işlenecektir.Detaylı Bilgi ve Haklarınız için Gizlilik Politikası sayfasını ziyaret ebilirsiniz.